Kako pravilno pripremiti čaj da sačuvamo sva ljekovita svojstva: Savjeti poznatog travara Momčila Antonijevića
Poznati travar Momčilo Antonijević podsjeća da je sada idealno vrijeme za sakupljanje ljekovitih biljaka i pripremu za hladne jesenje i zimske dane. Gostujući na TV Prva, podijelio je korisne savjete o biljkama koje trenutno možemo pronaći, za koje zdravstvene probleme su najkorisnije i kako ih pravilno pripremiti kako bi sačuvale svoja ljekovita svojstva.
Najbolje biljke za jačanje imuniteta i borbu protiv virusa
Matičnjak je biljka s jednim od najjačih antivirusnih svojstava. Efikasan je protiv virusa gripa, pomaže kod mučnina, a posebno je koristan tokom putovanja. Travar preporučuje kombinaciju čaja od matičnjaka i svježeg đumbira za smirivanje mučnine:
Pripremite čaj od matičnjaka i pijuckajte ga tokom puta.
Uzmite jednu čašicu svježe cijeđenog soka od đumbira prije puta.
Matičnjak je siguran za upotrebu kod djece, trudnica i dojilja. U ovu grupu “sigurnih biljaka” spadaju i komorač, kamilica te majčina dušica, koje se također preporučuju djeci.
Vranilova trava (divlji origano), zajedno s majčinom dušicom, bogata je esencijalnim uljima koja imaju antiseptičko, antivirusno i antifungalno djelovanje. Ove biljke su posebno korisne kod:
Urinarnih infekcija.
Respiratornih problema.
Normalizacije rada probavnog sistema.
Osim kao čaj, mogu se koristiti i kao začini za obogaćivanje jela.
Biljke za specifične zdravstvene tegobe
Ranjenik (petrovac): Preporučuje se za liječenje proliva, posebno kod djece.
Cikorija: Njeni nadzemni dijelovi u cvatu su odlični za zaustavljanje dijareje. Korijen cikorije je bogat inulinom, prirodnim prebiotikom koji hrani korisne bakterije u crijevima.
Priprema: Kašiku usitnjenog biljnog materijala kuhati 2-3 minute, ostaviti da odstoji 20 minuta, a zatim procijediti i popiti.
Rastavić: Koristan kod problema s viškom tečnosti u organizmu te za bolesti bubrega, bešike i urogenitalnog trakta.
Valerijana: Poznata po svom umirujućem djelovanju, koristi se za liječenje nesanice, nervoze i anksioznosti.
Čaj: Supenu kašiku suhog korijena valerijane prelijte šoljom ključale vode, ostavite 20-30 minuta i popijte prije spavanja.
Tinktura: 50 grama sjeckanog suhog korijena preliti s 300 ml 70-procentnog alkohola, čuvati na tamnom mjestu 12-14 dana, procijediti i koristiti po 30 kapi razblaženih u vodi. Ova tinktura pomaže kod nesanice, smirivanja nervoze, a čak može biti korisna i kod angine pektoris.
Najčešća greška kod pripreme čajeva
Antonijević posebno ističe grešku koju mnogi prave prilikom pripreme čajeva, a koja dovodi do gubitka ljekovitih svojstava biljaka:
Biljke s etarskim uljima, poput matičnjaka i vranilove trave, ne treba kuhati jer etarska ulja počinju da isparavaju već na 75°C. Umjesto toga, ove biljke treba samo preliti ključalom vodom i obavezno poklopiti dok stoje.
S druge strane, biljke poput cikorije ili valerijane, koje sadrže korijen ili druge čvrste dijelove, često zahtijevaju kraće kuhanje kako bi se oslobodile korisne supstance.
Praktični savjeti za zimu
Sakupljanje i pravilna priprema čajeva omogućit će vam da se prirodno i efikasno borite protiv sezonskih bolesti, jačate imunitet i olakšate simptome raznih tegoba. Bilo da se radi o prehladama, probavnim smetnjama ili nesanici, prirodni čajevi pripremljeni na ispravan način mogu biti vaš najbolji saveznik.
Uz savjete Momčila Antonijevića, zima može biti zdravija i ugodnija, a vaše tijelo zahvalno za njegu biljkama koje priroda pruža.
Podijelite ovaj savjet sa prijateljima