MAJČINA DUŠICA: Biljka bez ijednog štetnog sastojka, jako poštovana u narodu…

Biljka bez ijednog štetnog sastojka, jako poštovana u narodu…

 

Poštovanje u narodu i široku primjenu u narodnoj medicini majčina dušica je svojski zaslužila. Ova biljka nema nijedan štetni, toksični sastojak, pa može da se pije bez vremenskog ograničenja i u neograničenim količinama. Poznata je i po nazivima popovac, materka, tamjanika, divlji bosiljak, vreskovica.

 

Majčina dušica raste na sunčanim brežuljcima i padinama, po ivicama šuma, a često i na malim livadskim mravinjacima. Samo dvije kašičice majčine dušice zadovoljavaju čak 20 odsto dnevnih potreba organizma za gvožđem, a odličan je izvor i mangana – minerala koji poboljšava funkcionisanje mozga, održava zdravlje kostiju i kože te potpomaže formiranje hrskavice.

Potrebno joj je mnogo toplote i sunca, zbog čega se dobro drži na kamenitim površinama, kao i na planinskim pašnjacima kod kojih se iz zemlje oslobađa mnogo toplote. Bere se preko cijelog ljeta: po mirnom, toplom i sunčanom vremenu – od 10 časova prije podne do popodnevnih sati, jer je u to vrijeme najmirisnija.

 

Ne čupa se, već se cijela biljka siječe odgovarajućim makazama. Suši se u tankom sloju, na promajnom i toplom mjestu, zaklonjena od sunca i prašine. Povremeno je treba lagano prevrtati, da se što ravnomjernije osuši.

 

Čaj od majčine dušice ima antiseptičko dejstvo, efikasan je protiv spazma (grča) u bronhijama, razvodnjava sluz u plućima i pomaže pri njegovom izbacivanju. Zato se s uspjehom primjenjuje protiv kašlja kod djece. Pošto je veoma ukusan i lijepo miriše, mališani ga rado piju. Osim toga, uspješno djeluje i protiv crijevnih parazita, naročito dječjih glista.

 

U njenom su sastavu, između ostalog, borneol, karvakrol, timol, saponini, tanin, glikozidi, vitamini A, C, D, B-kompleks, magnezijum, fosfor, kalijum i cink.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *